İlçemizde, 8-9 Nisan 2017 tarihleri arasında, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Merkez binasında Sivaslı 23 Nisan Satranç Turnuvası gerçekleştirildi.İlçemizde uzun bir aradan sonra ilk kez resmi federasyon turnuvası şeklinde düzenlenen turnuvaya;minikler, küçükler ve yıldızlar kategorisinde toplam 72 sporcu katıldı.
Açılış hamlesini İlçe Kaymakamımız Önder KOÇ’ un yaptığı turnuva özellikle minikler ve küçükler kategorilerinde büyük çekişmeye sahne oldu.Turnuva sonunda minikler kategorisinde aynı puana sahip olan Muhsin YILMAZ(Erice İlkokulu) ve Ali İhsan AKBAY(Erice İlkokulu) birinciliği paylaşırken Merve ÖZBAY(Atatürk İlkokulu) üçüncü,Aleyna Döndü SAKARYA(Av. Nurettin-Meliha Akarsu İlkokulu)dördüncü oldu.
Küçükler kategorisinde ise Fatih Furkan ÖZBAY(31 Ağustos Ortaokulu)birinci Mustafa DARÇIN(Av.Nurettin-Meliha Akarsu Ortaokulu)ikinci,Reşit Koray BİLA(cumhuriyet Ortaokulu)üçüncü oldu.Yıldızlar kategorisinde ise Kadriye AKBAY(31 Ağustos Ortaokulu)birinci, Muhammet SEMERCİ(31 Ağustos Ortaokulu)ikinci ve Merve AKDAĞ(Cumhuriyet Ortaokulu)üçüncü oldu.
Dereceye giren sporculara madalyaları Kaymakamımız Önder KOÇ tarafından verildi.Türkiye satranç Federasyonu; ilimizde en fazla lisanslı satranç sporcusunun bulunduğu merkezlerden birisinin Sivaslı İlçesi olduğu ve gün geçtikçe Sivaslı’da satranç sporuna ilginin arttığını,Uşak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün turnuva takviminde de Sivaslıda mayıs ve haziran aylarında da turnuvalar yer aldığını belirtti.